English | Deutsch | Français | Italiano | Español | Dansk | Svenska | فارسی


پنتاگون درباره آزمایش موشک رادار گریز: ایران اغراق می کند./ روز آنلاین
[ایران] روز دوشنبه پنتاگون اعلام کرد که اظهارات مقامات ایرانی در خصوص پیشرفت های به عمل آمده در مورد موشک یاد شده که می تواند از رد یابی رادار های بگریزد را مورد توجه قرار داده است. اگرچه یکی از مقامات پنتاگون گفته است که مقامات ایرانی همواره به اغراق وبزرگ نمایی ورجز خوانی درمورد کارهای خود شهرت دارند.

همزمان با افزایش تنش ها میان ایران وآمریکا ومهلت سی روزه برای گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درخصوص تغییر رفتار هسته ای جمهوری اسلامی، به گفته منابع غربی، مقا مات ایرانی با آزمایش یک موشک جدید که مورد استفاده زیر دریابی است در سواحل جنوبی جزیره هرمز، به گرم کردن تنور مواجهه نظامی دامن زده اند.
خبرگزاری رویتربا اشاره به امتحان این موشک توسط ایران در چنین زمانی می نویسد: "ایران به ندرت اطلاعات کافی به همراه جزییات در خصوص سخت افزارهای نظامی خود منتشر می کند وبه همین جهت برای تحلیل گران دشوار است که حدس بزنند این یک پیشرفت نظامی است یا تنها اقدامی تبلیغاتی است درهنگامی که فشار های بین المللی بر ایران افزایش یافته است."
آزمایش موشک زیر دریایی در جنوب ایران از آن جهت اهمیت دارد که این منطقه محل عبور نفتکش‌ها و به تعبیری گلوگاه نفتی به شمار می رود. برخی مقامات ایرانی پیش از این اظهار داشته بودند در صورت تهدید نظامی، مانع ارسال نفت از این منطقه خواهند شد و تنگه هرمز را ناامن خواهند کرد. با این وجود علی رغم گزارش های منابع ایرانی دال بر پیشرفت های نظامی، رویتر به نقل از کارشناسان نظامی می نویسد که فن‌آوری‌های به کار گرفته شده در نیروی دریایی ایران تقریبا منسوخ شده است.

روز دوشنبه پنتاگون اعلام کرد که اظهارات مقامات ایرانی در خصوص پیشرفت های به عمل آمده در مورد موشک یاد شده که می تواند از رد یابی رادار های بگریزد را مورد توجه قرار داده است. اگرچه یکی از مقامات پنتاگون گفته است که مقامات ایرانی همواره به اغراق وبزرگ نمایی ورجز خوانی درمورد کارهای خود شهرت دارند.
برایان ویتمن سخنگوی ارشد پنتاگون در این خصوص می گوید: "ما می‌دانیم که ایرانی ها همواره به دنبال بهبود وضعیت سلاح های خود هم از طریق کشورهای خارجی وهم از طریق نیروهای بومی هستند. این موضوع ممکن است که آنها توانایی های خود را افزایش داده باشند وموشک های رادارگریز ساخته باشند." او اضافه می کند که با این وجود، ایرانی ها همواره در مورد توانایی های تاکتیکی وتکنیکی خود اغراق می‌کنند. به گفته رویترجامعه بین المللی با نگرانی خبرهای مربوط به پیشرفت های موشکی ایران را دراثنای بحران هسته است به وجود آمده، دنبال می کند.
به نوشته برخی منابع اقدام ایران در اثنایی که جامعه بین المللی درانتظار همراهی ایران در خصوص کاهش نگرانی های آنان درزمینه مسائل هسته ای است، عملا از دامن زدن به یک بازی جنگی خبر می دهد.
درعین حال "فوربس" از افزایش بهای نفت به بالای 67 دلار امریکا به دلیل ادامه تنش های میان ایران وجامعه بین المللی در خصوص مساله هسته ای خبر داد ونوشت این افزایش قیمت بی ارتباط با آزمایش موفقیت آمیز موشک های زیر دریایی ایران نیست. این موشک در جریان مانور پیامبر اکرم (ص)، به کار گرفته شده است که مقامات ایرانی می گویند، برنامه اجرایی آن ماه ها قبل تدارک دیده شده است. در این مانور به گفته مقامات ایرانی 1700 نیروی دریایی وبیش از 1500 ناو، کشتی، قایق ودیگر ادوات به کار گرفته شده است. به نوشته برخی منابع درصورت هرگونه حمله نظامی به ایران، احتمال انکه بهای نفت به بالای 100 دلار برای هر بشکه صعود کند بسیار بالاست. این موضوع نه به خاطر متوقف شدن صادرات نفت ایران بلکه به خاطر ناامنی تنگه هرمز وتردید هایی است که برای عبور کشتی های نفتی در این منطقه وجود دارد ودر صورت هر گونه برخوردی می تواند فاجعه های زیست محیطی وانسانی بدون بازگشتی را به وجود بیاورد.
مانورنظامی ایران در سواحل جنوبی و آزمایش موشک ضددریایی رادارگریز، همزمان با افزایش مباحثی در خصوص حمله نظامی به تاسیسات هسته ای ایران، با افزایش تنش های مربوط به این حوزه، گام دیگری در جهت بالاگرفتن نگرانی ها درخصوص رفتار های مواجهه طلبانه ایران ارزیابی می شود. گرچه مقامات ایرانی معتقدند که به صورت طبیعی درپی افزایش ظرفیت ها وتوانایی های دفاعی کشور هستند.
برخی تحلیل گران، در برابرگزینه هایی که حمله نظامی به تاسیسات هسته را چاره حل مساله هسته ای می‌دانند اظهار می دارند که ایران ممکن است از طریق ارتباطاتی که با گروه های تروریستی دارد، به انجام عملیات های تروریستی درسراسر جهان دست بزند ومحیط ناامنی را برای امریکا ایجاد کند. "کورانت" می نویسد :" ایرانی ها حتی می توانند حملاتی را علیه آمریکایی ها در داخل خاک عراق سازماندهی کنند." به نوشته این سایت خبری وبه نقل از کارشناسان، مقامات ایرانی ممکن است همچنین شهروندان آمریکایی را درکشورهای اروپایی وآمریکا مورد هدف قرار دهند." این اظهارات بدبینانه در حالی بیان می شود، که مقامات ایرانی برحل مساله هسته ای از طریق دیپلماتیک تاکید می کنند.
از سوی دیگر به نوشته " زمان آنلاین"، گمانه زنی های جدی در خصوص برخورد آمریکا واسراییل با ایران که هم اکنون به نظر می رسد هدف آنها قرارگرفته است در رسانه های غربی در جریان است." این سایت خبری مي نويسد با ادعای واشتگتن پست مبنی بر اینکه ایران با حمله آمریکا دست به اقدامات تلافی جویانه خواهد زد و با استفاده از نیروهای خود درحزب الله لبنان منافع آمریکا در منطقه را مخاطره مواجه خواهد ساخت، تصویر دیگری از وضعیت بحرانی موجود به دست مي آيد.
این مقاله که توسط کارشناسان ومتخصصان مبارزه با ترور آمریکایی تهیه شده است همچنین تاکید می کند که حمله نظامی مطرح شده در رسانه های غربی برعلیه ایران تنها به تاسیسات هسته ای محدود می شود. اگر چه به گفته این منابع هنوز چنین حمله در دستور کارقرارنگرفته است. کاندولیزا رایس در جریان دیدار خود از برتانیا گفت که این کشور به حل مساله هسته ای ایران از طریق دیپلماسی متعهد است وتلاش می کند این مذاکرات موثرواقع شود. با این وجود به نظر می رسد، کماکان لحن ایران وایالات متحده در هردو سو با افزایش تحرکات نظامی، در حالی که دو طرف برمذاکره تاکید می کنند، تند تر ازپیش شده است.

اضافه شده توسط سعید | ۲۳:۳۳ ۸۵/۱/۱۵


ارسال نظر برای تمامی بازديدکنندگان، بدون ثبت نام آزاد است.
نام:
ايميل يا آدرس وبلاگ: (لطفاً فقط يکی را وارد کنيد)
شکلک: smile wink wassat tongue laughing sad angry crying biggrin blink ninja unsure 
پيام:
مشخصات من را نگه دار | مشخصات من را از یاد ببر