English | Deutsch | Français | Italiano | Español | Dansk | Svenska | فارسی


بيانيه شورای سردبيری بلاگ‌نيوز در اعتراض به استفاده غيراخلاقی از نام بلاگ‌نيوز
[] خوانند‌گان گرامی
شاید شما هم چون ما، از دیدن سایت جعلی و بی‌شناسنامه‌ی «بلاگ‌نیوز» تقلبی، متحیر شده باشید. این سایت که ظاهرا به «دفتر مطالعات استراتژیک نصر» وابسته است و باید از امکانات حکومتی، چون دیگر زنجیره‌ی سایت‌های جمهوری اسلامی ایران برخوردار باشد، معلوم نیست چرا با نادیده‌گرفتن و زیر پا گذاشتن حقوق مولفین و مصنفین«کپی رایت» نام سایت ما را که طبق آمار موجود، خوانند‌گان بسیاری در میان فارسی‌زبانان دارد، به سرقت برده‌است.

ما باورمندان به دموکراسی و آزادی بیان، هیچگونه مشکلی با رقیبان سیاسی‌ـ‌ایدئولوژیک خویش نداریم. ما به حضور چنین رقیبانی در شبکه‌ی جهانی اینترنت خوش‌آمد ‌گفته و بر این باوریم که تعدد و تنوع، موجبات گسترش دموکراسی و آزادی بیان و نهایتا ایجاد حکومت مردمی می‌شود. اعتراض ما در این است که چرا، این رقبای فکری، برای پیشبرد عقاید خویش، با نادیده‌ گرفتن حق کپی رایت، حرف‌های خود را به مخاطبان احتمالی‌شان، از زبان ما می‌گویند؟
پرسش ما از مدعیان حفظ و اشاعه‌ی اصول اخلاقی‌ـ‌اسلامی بدرستی این است که « این عمل ضد حقوقی‌ـ‌اخلاقی خود را چگونه توجیه می‌کنند»؟
این کار آنان، نه تنها سوء استفاده که یک نوع دزدی آشکار محسوب می‌شود و در دادگاه‌های حقوقی قابل پی‌گیری قانونی است.
آنان نمی‌توانند منکر عمل ناصواب خود شوند، چرا که سایت بلاگ‌نیوز ما، با آدرس www.blognews.ir در ایران به ثبت رسیده است و آنان با اطلاع کامل از این واقعیت، آدرس www.bnews.ir را برای سایت خود برگزیده‌اند.

جالب است که گردانندگان این سایت در معرفی خود به مخاطبان احتمالی خویش، نوید زیر را می‌دهند: «از این‌رو دفتر مطالعات استراتژیک نصر با عنایت به ضرورت بهره گیری از فرصت ها و مقابله با چالشهای ناشی از توسعه فناوری نوین ارتباطات و اطلاعات به منظور ایجاد بستر مناسب برای صيانت، توسعه و اشاعه فرهنگ و ارزش های ملی و دينی و ميراث و سرمايه فرهنگی کشور در فضای دیجیتال و همچنین بکارگیری ظرفیت‌ها و استعدادهای موجود در بین وبلاگ نویسان فارسی زبان و اطلاع رسانی صحیح از فعالیت‌های مجازی و واقعی آنها اقدام به تاسیس و راه اندازی پایگاه خبری وبلاگ نویسان فارسی زبان نموده است. بدیهی است تحقق آرمان های این پایگاه در گرو همراهی و همکاری یکایک وبلاگ نویسان فعال در عرصه مجازی می باشد. امید است که با کمک خواهی از خداوند و تلاش و کوشش همگانی در تحقق آنها سهیم باشیم.»

آیا استفاده‌‌ی غیرقانونی از نام سایتی که مدت‌ها پیش از کاراندازی سایت «بلاگ نیوز مجعول» شروع به کار کرده‌است، تطابقی با ادعاهای فوق می‌تواند داشته باشد.
آنان که به حقوق دیگران احترامی نمی‌گذارند چگونه می‌توانند مدعی «ایجاد بستر مناسب برای صیانت، توسعه و اشاعه‌ی فرهنگ و ارزش‌های ملی و دینی و میراث و سرمایه‌ی فرهنگی کشور درفضای دیجیتال » باشند؟

شورای سردبیری بلاگ‌نیوز، امید و انتظاری به پی‌گیری تجاوزی که به حقوقشان کرده‌اید، در دادگاه‌های جمهوری اسلامی ایران را ندارد. غرض ما از انتشار این اعتراض، همانا رسانیدن خبر ِکار غیر قانونی و خلاف اخلاقی «سازمان نصر» به گوش مردم ایران است.
ما درست بر خلاف بانیان «بلاگ‌نیوز قلابی‌ اعتقادی به «اطلاع رسانی صحیح» یا به عبارت روشن‌تر، فیلترشده، نداریم و اخبار را آن‌چنان که هستند، منتشر می‌کنیم. چون ما به شعور مردم‌مان اعتقاد و اعتماد داریم و می‌دانیم که آنها توانایی تشخیص خوب از بد و درست از نادرست را دارند.

ما عمل غیرقانونی سازمان نصر را محکوم کرده و اعلام می‌داریم که بلاگ‌نیوز هیچ ارتباط سازمانی و یا مالی با حزب یا گروهی نداشته، تنها یک نشریه اینترنتی بی‌طرف است و کار کلیه‌ی کاربران و مسوولین آن تا امروز داوطلبانه، مجانی و بدون مزد بوده است.

در پایان از همکاران و بلاگستان تقاضا می‌کنیم تا با انتشار این اعتراض‌نامه و یا با لینک دادن آن در وبلاگ‌ها‌ی خود، ضمن افشای کار غیرقانونی‌ـ‌ضد ااخلاقی گردانندگان «بلاگ‌نیوز جعلی» موجبات افشای هرچه بیشتر این‌‌چنین روش‌های مافیائی شوند.

شورای سردبیری بلاگ‌نیوز

اضافه شده توسط شورای سردبيری | ۲۲:۰۵ ۸۶/۴/۲۹توسط در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۸۶ ۱۲:۲۷ ب.ظ


جای سوالی اندک باقی میماند که آیا عامدانه و از سر قصد و غرض این کار صورت پذیرفته است یا سهوی بوده؟

با شناختی که بنده از مرکز مزبور دارم،گمان نمی کنم بیش از یک اشتباه تایپی بوده باشد
از انجا که ایشان نیز از بی نیوز استفاده نموده است و در جلسات شورای سیاست گذاری ،نیز بی نیوز مطرح بوده است ،پیشنهاد میدهم به جای این همه جریان سازی و هوچی گری ارتباطی با مسئولین ذیربط برقرار میکردید و از ایشان تقاضای توضیح مینمودید
شما بیش از حد جوان و جو زده عمل نمودید
جوانی که ناپختگی در بطن نوشتار او داد میزند
باز هم تکرار مینمایم ،شما با ایشان ارتباط بگیرید و توضیح بخواهید
توسط یک دوست در تاریخ ۰۱ مرداد ۱۳۸۶ ۱۱:۴۲ ب.ظ


سلام
به نظر من آدرس اینترنتی استفاده شده مشکلی ندارد فقط نامگذاری به نام بلاگ نیوز هست که کاملا غیر اخلاقی است. متاسفم
توسط کورش اسلام زاده - کانادا در تاریخ ۳۰ تير ۱۳۸۶ ۰۸:۵۱ ق.ظ


تقبل الله اعمالشان ( ؛
فکر میکنم «دزدی» جزو هیچکدام از ارزشهای ملی، دینی، میراث و سرمایه فرهنگی کشور نبوده مگر اینکه جدیداً با مطالعات استراتژیکی ﺁن را کشف کرده باشند و سندش در کتاب مزرعه حیوانات باشد!
خوب کاری کردید در نزد اهالی بلاگ اباد رسوایشان کردید.
توسط ranginkalam در تاریخ ۳۰ تير ۱۳۸۶ ۰۴:۲۴ ق.ظ


راستش من خيلي متآثر شدم ... چطور چنين چيزي امكان دارد ؟ از يك سو مي گوييد بلاگ نيوز بد است بايد فيلتر شود . و از طرفي از زير مجموعه همين تفكرات مي آيند و به راحتي عنوان يك سايت جامع خبري رو در اختيار مي گيرند .
سعيد عزيز .. از طرفي هم فكر كنم بد نشد !! چون تازه آقايون به پرمحتوايي و پر مخاطبي يه سايت پي بردند و خب ... بعدش .. هلو تو گلو ..!!
واقعآ شرمشان باد
توسط بهروز مدرسي در تاریخ ۳۰ تير ۱۳۸۶ ۰۱:۴۰ ق.ظ


سلام
این که ناراحتی نداره
پدر آزادی که سوخته
بقیه فک و فامیلشم بسوزن چه عیب داره
سخت می گیرید ها unsure
توسط صخره در تاریخ ۲۹ تير ۱۳۸۶ ۱۰:۳۵ ب.ظ

ارسال نظر برای تمامی بازديدکنندگان، بدون ثبت نام آزاد است.
نام:
ايميل يا آدرس وبلاگ: (لطفاً فقط يکی را وارد کنيد)
شکلک: smile wink wassat tongue laughing sad angry crying biggrin blink ninja unsure 
پيام:
مشخصات من را نگه دار | مشخصات من را از یاد ببر