English | Deutsch | Français | Italiano | Español | Dansk | Svenska | فارسی


بيانيه كميته حقوق بشر سازمان دانش آموختگان ايران
[حقوق بشر] ادوارنيوز: كميته حقوق بشر سازمان دانش آموختگان ايران پيرامون بازداشت اعضاي اين سازمان ، اعضاي شوراي مركزي دفتر تحكيم وحدت و پلمپ دفتر مركزي سازمان بيانيه اي صادر كرد.
در اين بيانيه آمده است :
هر کس حق دارد که از آزادی مجامع و انجمنهای مسالمت آمیز برخوردار باشد.

بيانيه كميته حقوق بشر سازمان دانش آموختگان ايران پيرامون بازداشت اعضاي سازمان ، اعضاي شوراي مركزي دفتر تحكيم وحدت و پلمپ دفتر سازمان
شنبه، 30 تیر 1386

ادوارنيوز: كميته حقوق بشر سازمان دانش آموختگان ايران پيرامون بازداشت اعضاي اين سازمان ، اعضاي شوراي مركزي دفتر تحكيم وحدت و پلمپ دفتر مركزي سازمان بيانيه اي صادر كرد.

در اين بيانيه آمده است :

هر کس حق دارد که از آزادی مجامع و انجمنهای مسالمت آمیز برخوردار باشد.
(ماده ی 20 اعلامیه ی جهانی حقوق بشر)

مطابق اعلامیه ی جهانی حقوق بشر و میثاق حقوق مدنی – سیاسی که دولت جمهوری اسلامی به آن پیوسته آزادی تشکل و تجمعات مسالمت آمیز ، از جمله حقوق مسلم افراد است. اصل 26 قانون اساسی جمهوری اسلامی نیز به آزادی احزاب، تشکلها و انجمنهای غیر دولتی تصریح کرده است،همچنین آزادی تجمعات مسالمت آمیز بدون حمل سلاح در اصل 27 قانون اساسی مورد تاکید قرار گرفته است.

مع الاسف طی سالیان دراز گذشته این حقوق از قاطبه ی ملت ایران سلب شده است، گروههای مخالف و منتقد- حتی آنها که عمل در چارچوب قانون اساسی موجود را پذیرفته اند – از کمترین امکان فعالیت در داخل کشور برخوردار نبوده اند. همچنین طی 29 سال اخیر حکومت اجازه برگزاری آرام حتی یک تجمع مسالمت آمیز غیر دولتی را به مردم و نهادهای مدنی نداده است. در ایران کوچکترین تجمع غیر دولتی با حمله و سرکوب نیروهای امنیتی – انتظامی و افراد لباس شخصی مواجه می شود. از این رو نقض حق تشکل و تحزب و حق تجمع را می بایست از جمله موارد پر تعداد نقض مستمر، نهادین، گسترده و سازمان یافته ی حقوق بشر در ایران به شمار آورد.

در آخرین فقره از این مورد، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی که طی ماههای اخیر ضمن برخورد خیابانی با زنان و جوانان مهمترین مجری نقض حقوق بشر در ایران بوده است با حمله به یک تجمع شش نفره که در سالروز حمله به کوی دانشگاه تهران برگزار شده بود، هر شش تجمع کننده - که اعضای شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت بزرگترین تشکل دانشجویی منتقد حکومت- بودند را ضمن ضرب و شتم بازداشت و بدون حق دسترسی به وکیل روانه ی زندان کرد. این اقدام مقارن ساعت هفت و سی دقیقه ی صبح 18 تیر 1386 صورت گرفت اسامی بازداشت شدگان به این شرح می باشد: محمد هاشمی، علی نیکونسبتی، مهدی عربشاهی، بهاره هدایت، حنیف یزدانی و علی وفقی.

پس از آن مامورین نیروی انتظامی مقارن ساعت ده صبح همان روز در اقدامی خشونت آمیز و کم سابقه به زور اسلحه، بدون ارائه ی هیچگونه حکم قضایی پس از شکستن درب وارد دفتر مرکزی سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم) شدند و پس از ضرب و شتم همه ی حاضرین را بازداشت کردند. در میان بازداشت شدگان نام عبدالله مومنی (سخنگو، مسئول کمیته ی تشکیلات و عضو شورای مرکزی سازمان دانش آموختگان) بهرام فیاضی (عضو شورای مرکزی) و حبیب حاج حیدری ( مسئول روابط عمومی سازمان) به چشم می خورد.

علاوه بر نامبردگان افراد زیر نیز روز 18 تیر در محل دفتر سازمان بازداشت شدند: مجتبی بیات (عضو سابق شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت)، عزت الله قلندری (كه چند روز بعد آزاد شد) و مرتضی اصلاحچی ، مسعود حبیبی، سعید حسین نیا، آرش خاندل و اشکان غیاسوند در گزارشهای بعدی مشخص شد دانشجویی به نام محمد حسین مهرزاد نیز در بین دستگیر شدگان 18 تیر بوده است.

مامورین پس از بازداشت حاضرین در اقدامی غیر قانونی و بر خلاف تمامی قوانین داخلی و بین المللی به طور خود سرانه و در حالي كه چنين اقدامي قانونا در صلاحيت آنها نبوده است اقدام به پلمپ دفتر مرکزی سازمان دانش آموختگان کردند.

سازمان دانش آموختگان یک حزب داراي مجوز فعالیت قانونی است که به طور علنی و با رعایت تمامی چارچوبهای فعالیت مسالمت آمیز و قانونی برای ارتقای سطح حقوق بشر و دموکراسی در ایران تلاش می کند، از این رو برخورد خشن و غیر قانونی صورت گرفته با سازمان به هیچ روی قابل قبول نبوده و حق شکایت از عاملان و آمران این هجوم خشونت بار به دفتر سازمان محفوظ خواهد بود. خصوصا اقدام خودسرانه ی مامورین در پلمپ دفتر سازمان با هیچ معیار حقوقی و قانونی قابل توجیه نبوده و اقدامی مجرمانه به شمار می آید و انتظار مي رود مراجع قضايي براساس ماده 570 قانون مجازات اسلامي هرچه سريعتر متعديان به حقوق و آزادي هاي قانوني ملت را به اشد مجازات برسانند و به وظيفه ذاتي و قانوني خود عمل نمايند.

کمیته ی حقوق بشر سازمان دانش آموختگان ضمن اعتراض شدید به اقدامات صورت گرفته علیه سازمان دانش آموختگان و با ابراز نگرانی شدید نسبت به سرنوشت اعضای زندانی خود و سایر بازداشت شدگان 18 تیر 1386 که محروم از حق داشتن وکیل و دیگر حقوق اولیه ی متهم در زندان به سر می برند توجه تمامی فعالین حقوق بشر در داخل و خارج از کشور را به وضعیت اسفناک حقوق بشر در ایران جلب می کند.

کمیته ی حقوق بشر سازمان دانش آموختگان نسبت به اعمال فشار بر افراد بازداشت شده ابراز نگرانی می کند و با توجه به شواهدي كه در دست دارد اقدام به ضرب و شتم بازداشت شدگان در محل دفتر سازمان به ويژه آقاي عبدالله مومني را محكوم مي نمايد و نسبت به تداوم چنين شكنجه هايي در داخل زندان نسبت به ايشان نيز هشدار مي دهد و اعلام مي كند كه هر نوع اقرار و اعترافي كه از بازداشت شدگان در شرايط عدم دسترسي به وكيل و ملاقات با خانواده و درمدت بازداشت موقت فاقد اعتبار و قابليت استناد حقوقي است.

کمیته ی حقوق بشر سازمان دانش آموختگان توجه تمامي نهادها و فعالان حقوق بشري را نسبت به وضعيت نگران كننده حقوق بشر در ايران جلب مي نمايد و ضمنا نسبت به تحت الشعاع قرار گرفتن وضعیت وخیم حقوق بشر در ایران از سوي ساير مسايل سياست خارجي در مجامع جهاني هشدار می دهد.

کمیته ی حقوق بشر سازمان دانش آموختگان صراحتا اعلام می کند برخوردهای شدید صورت گرفته با اعضای ارشد این سازمان و فشارهای سنگین وارد شده هیچ خللی در عزم راسخ اعضای سازمان و کمیته ی حقوق بشر برای دفاع همه جانبه از حقوق بشر و رصد نقض این حقوق در جامعه ایران وارد نکرده است. ما از دولت جمهوری اسلامی مصرانه می خواهیم به معیارهای بین المللی حقوق بشر و قوانین داخلی احترام بگذارد و به نقض گسترده ی حقوق بشر خاتمه دهد.
بالا^^

اضافه شده توسط حمید | ۱۱:۰۸ ۸۶/۴/۳۱


ارسال نظر برای تمامی بازديدکنندگان، بدون ثبت نام آزاد است.
نام:
ايميل يا آدرس وبلاگ: (لطفاً فقط يکی را وارد کنيد)
شکلک: smile wink wassat tongue laughing sad angry crying biggrin blink ninja unsure 
پيام:
مشخصات من را نگه دار | مشخصات من را از یاد ببر