English | Deutsch | Français | Italiano | Español | Dansk | Svenska | فارسی


ایران چگونه تحریم‌ها را دور می‌زند؟ / پیک ایران
[سیاسی] مقاله‌ای به قلم خانم «آنا فیفیلد» مندرج در روزنامه «فاینشنال تایمز» که با ارائه دلایلی تحریم‌های مالی و بانکی شورای امنیت سازمان ملل متحد در قبال ایران را کارا نمی‌داند .

ایرانی ها چگونه تحریم های مالی امریکا و سازمان ملل را دور می زنند؟!

روزنامه بین المللی فاینانشال تایمز ، در گزارشی که روز پنجشنبه به قلم خانم " آنا فیفیلد" به چاپ رسانده ، توضیح می دهد که ایرانی ها چگونه توانسته اند تحریم های مالی و بانکی شورای امنیت سازمان ملل متحد را دور بزنند و به راحتی کار خود را پیش ببرند.
سرویس بین الملل فرارو ، نوشته ی خانم فیفیلد ، که برای پوشش دور اول انتخابات مجلس هشتم در تهران بوده است ، را در اختیار خوانندگان گرامی خویش قرار می دهد:

وقتي شهرام، مجري طرح هاي ساختماني در تهران، مي خواهد هزاران دلار پول را براي سرمايه گذاري به دوبي يا به همكاران خود در آمريكا انتقال دهد، به بانك مراجعه نمي كند. در عوض، او همانند هزاران تاجر ايراني ديگر به صراف هاي مورد اعتماد خود رجوع مي كند.

شهرام با استفاده از سيستم انتقال مالي قرن ها پيش موسوم به حواله در ايران پول خود را به راحتي و تقريبا به صورت نامرئي انتقال مي دهد. به خاطر تحريم هاي موجود عليه ايران، او و ديگر دلالان و تاجراني كه با روزنامه فايننشال تايمز صحبت كردند، خواستند كه از ذكر نام خانوادگي آنها خودداري شود.

حواله كه يك سيستم ارزان و كاملا قابل اعتماد براي انتقال پول مي باشد، سابقه اش به هشت قرن پيش بر مي گردد ولي در دهه هاي اخير به روشي مطلوب براي كارگران مهاجر از جنوب آسيا و خاورميانه براي ارسال درآمدهاي خود به وطن تبديل شده است. اين سيستم در تجارت هم به كار گرفته شده است ، و چون ايالات متحده و سازمان ملل دسترسي ايران را به سيستم مالي بين المللي محدود كرده اند، استفاده از حواله در ايران به شدت بالا گرفته است.

ايرانيان پس از قريب به سه دهه كه تحت تحريم هاي مختلف آمريكا قرار دارند، ثابت كرده اند كه در زیر پا گذاردن تحريم ها مهارت دارند.

مسیر بیشتر كالاهاي تجاري كه از كشورهاي مختلف اروپا و آسيا-و حتي آمريكا- به ایران فرستاده شده اند، از طريق دوبي تغيير يافته و تشخيص اين كه كدام كالا به مقصد دوبي يا ايران مي باشد ، غيرممكن شده است. استفاده از حواله روش ديگري براي دور زدن تحريم هاي غربي مي باشد.

افزايش ظاهرا شديد در استفاده از سيستم هاي انتقال پول غير رسمي زنگ خطر را در واشنگتن كه سعي داشته است معاملات ايران را مورد بررسي دقيق قرار دهد، به صدا در مي آورد.

اكثر اوقات حواله براي انتقال پول به صورت قانوني به كار گرفته مي شود ولي سري بودن آن و فقدان اسناد لازم براي پيگيري به معناي آن است كه اين سيستم براي معاملات مشكوك نيز جذابيت دارد. پس از حملات 11 سپتامبر به آمريكا در سال 2001 ، مقامات واشنگتن نگران بودند كه القاعده از حواله به عنوان وسيله انتقال مالي براي انجام ماموريت خود استفاده كرده است. اگر چه اين سوء ظن ها بعدا رد شد، ولي حواله نظم و قانوني ندارد و نظارت بر آن بسيار مشكل است.

چون اين سيستم بر اساس صداقت و شرافت استوار است، دلالان-درست همانند بانك ها-مي دانند كه اگر در معامله اي فريب به كار گيرند، ورشكست خواهند شد. حواله ، سيستمي سريع است. سرعت انتقال به طور متوسط 48ساعت است و بسيار سريع تر از انتقال بين المللي پول مي باشد و اين به خاطر فقدان كاغذبازي است. حواله همچنين به طور معمول ارزانتر از روش هاي سنتي است.

نقدينگي حواله ها از طريق پرداخت هاي هنگفتي كه از سوي كارگران در كشورهاي جهان اول به خانواده هاي آنها در خاورميانه و جنوب آسيا پرداخت مي شود، تأمين مي گردد.

بنابر تخمين آقاي راجر بالارد، كارشناس حواله در دانشگاه منچستر، سالانه جمعا حدود 100 ميليارد دلار از اين گونه پرداخت ها وجود دارد.

در ميدان فردوسي در مركز تهران، رقابت براي كار در ميان دلالان متعدد پول ،بسيار شديد است. تقريبا همه آنها از نوع غير رسمي حواله استفاده مي كنند.

در يك مغازه صرافي كه تنها وسيله موجود در آن يك ماشين پول شمار و يك قوري چاي است، رضا در پشت پيشخوان مغازه ايستاده و روند كار را توضيح مي دهد. او مي گويد "فقط اسم و شماره حساب شخصي كه مي خواهي پول برايش بفرستي به من بده. و كمتر از 48 ساعت و حتي شايد كمتر از 24 ساعت طول خواهد كشيد تا پول به او برسد. لندن راحت ترين جا براي ارسال پول است زيرا نماينده من در آنجا مقدار زيادي پوند دارد."

وقتي از او سؤال شد كه آيا ضمانتي وجود دارد كه پول به مقصد برسد، رضا دستش را روي قلبش مي گذارد و مي گويد "صد در صد". او سپس يك دسته كاغذ را از جيبش بيرون مي آورد تا معاملات قبلي خود را نشان دهد- انتقال 30 هزار دلار به حساب بانك چين در پكن و انتقال 20 هزار دلار به يك مشتري در بانك آمريكا در نيويورك.

در صرافي سليماني در همسايگي آن يك در صد براي انتقال هاي كمتر از 10 هزار دلار و نيم درصد براي براي انتقال هاي بيشتر دريافت مي شود. از او در مورد قانوني بودن اين كار سؤال مي شود و او به مجوزي كه بر روي ديوار نصب شده اشاره مي كند. "ما از بانك مركزي براي اين كار مجوز داريم. ما تضمين مي كنيم كه پول شما به طور مطمئن انتقال مي يابد. در مورد تحريم هاي آمريكا، پاسخ تمامي حواله دهندگان مثل هم بود "مشكلي وجود ندارد." آنها به فايده حواله اشاره كردند :سرعت انتقال و نبود كنترل هاي ارزي.

تشكيلات صرافي نويد در آن سوي شهر كه پول براي شهرام انتقال مي دهد، كمي فرق دارد. نويد كه كت و شلوار و جليقه با دكمه سردست به تن دارد در مغازه پر رفت و آمد خود مي گويد "ما مي توانيم به هر جا كه بخواهيد پول بفرستيم. در مغازه دائما باز و بسته مي شود و خانم ها براي ارسال پول براي بچه هايشان در دانشگاه هاي آمريكا و مردان براي پرداخت پول جهت كالاهاي وارداتي از طريق دوبي وارد مغازه مي شوند.

صرافي نويد روزانه بين 5 تا 100 انتقال پول در سطح بين المللي انجام مي دهد و 5/1 درصد هزينه دريافت مي كند. تقريبا نيمي از كارهاي او از طريق دوبي انجام مي شود. او مي گويد "ما مي توانيم پول از ايران براي هر بانكي در اروپا انتقال دهيم."

نويد مي گويد به خاطر تحريم هاي آمريكا، كار ما با اروپا خيلي بيشتر شده است. قبلا ما اغلب از دلار استفاده مي كرديم ولي اكنون حدود 70 درصد از كار ما بر حسب يورو انجام مي شود."با اين حال، نويد ، دلار به بانك هاي آمريكايي را از طريق دوبي ارسال مي كند. او مي گويد "در رابطه با دلار آمريكا مشكلاتي وجود دارد. ولي ما در برابر آمريكا مي ايستيم و در آينده نيز اين كار را خواهيم كرد."

در حالي كه آمريكا سعي دارد فشار بر ايران را افزايش دهد و دولت محمود احمدي نژاد را وادار به محدود كردن برنامه هسته اي اش كند، واشنگتن به طور فزاينده اي به اين گونه نقل و انتقال هاي پولي غير رسمي توجه بيشتري دارد.

ويكتور كومراس، كارشناس در تامين مالي تروريسم و پولشويي مي گويد "تنها طي چند سال اخير كشورها از جمله ايالات متحده ، موضوع ساماندهي حواله را جدي گرفته اند."

بيش از 40 هزار دلال حواله در آمريكا وجود دارند كه به ثبت رسيده اند و ملزم هستند تمام سوابق را نگاه دارند. مقامات، همچنين دلالان غير مجاز را رديابي و جريمه مي كنند. آقاي كومراس مي گويد اين كار براي اعتبار بين المللي آمريكا اهميت دارد. "در همين حال با فشار وارد آوردن بر جامعه بين الملل براي پايبند بودن به تحريم هاي سازمان ملل، از نفوذ خود در سيستم بانكداري بين المللي استفاده مي كنيم تا به مردم بفهمانيم كه اگر با ايران معامله كنند چه خطراتي وجود دارد. بايد اطمينان حاصل كنيم كه اوضاع در داخل كشور خودمان مرتب است."

دانييل گليزر جانشين مشاور وزير خزانه داري آمريكا در امور تامين مالي تروريسم مي گويد اين حقيقت كه كار حواله رونق پيدا كرده دليل مؤثر بودن تحريم ها مي باشد.

ولي معلوم است كه مقامات آمريكايي نگران هستند كه بانك هاي دوبي ،معاملات ايرانيان را ناديده مي گيرند. بانك هاي امارات، تحت فشار آمريكا محدوديت ها را در مورد معاملات ايرانيان بيشتر كرده و مي ترسند كه برخی شركت ها براي دور زدن تحريم ها ايجاد شده باشند. آن ها همچنين دادن اعتبار به ايران را محدود كرده اند. مقامات ايراني مي گويند بيش از نيمي از بانك هاي دوبي براي شركت هاي مستقر در تهران اعتبار صادر نمي كنند.

مشكل اين است كه سادگي حواله ، تضمين کننده ی اين امر است كه در حالي كه مي توان رد هر سندي را در خليج (فارس) پيدا كرد، به ندرت مشخص خواهد شد كه مبدأ پول ايران است .
اضافه شده توسط آشیل | ۱۲:۲۰ ۸۷/۱/۳۰


ارسال نظر برای تمامی بازديدکنندگان، بدون ثبت نام آزاد است.
نام:
ايميل يا آدرس وبلاگ: (لطفاً فقط يکی را وارد کنيد)
شکلک: smile wink wassat tongue laughing sad angry crying biggrin blink ninja unsure 
پيام:
مشخصات من را نگه دار | مشخصات من را از یاد ببر