English | Deutsch | Français | Italiano | Español | Dansk | Svenska | فارسی


کارگران، سندیکای خود را فراموش نکرده اند / اخبار روز
[سیاسی] يکی از فعالين سنديکايی در گفتگويی با اخبار روز تاکيد کرد منصور اسانلو رئيس هيات مديره سنديکای کارگران شرکت واحد و منصور حيات غيبی عضو ديگر هيات مديره ی سنديکا که هم اکنون در زندان به سر می برند، همچنان از مواضع سنديکايی خود دفاع می کنند و نوشتن توبه نامه و انزجار از فعاليت های خود در جهت دفاع از منافع کارگران را رد کرده اند. اين فعال کارگری که در روز يکشنبه ۱٣ فروردين ماه، با يکی از همکاران اخبار روز گفتگو می کرد، تاکيد کرد همبستگی و روحيه ی ادامه ی فعاليت در ميان رانندگان و کارکنان شرکت واحد بسيار بالاست و آن ها همچنان مصمم به دفاع از سنديکای خود می باشند. مشروح اين گفتگو را در زير می خوانيد:

کارگران، سندیکای خود را فراموش نکرده اند
گفتگوی اخبار روز با یکی از فعالین سندیکای شرکت واحد

اخبار روز: www.iran-chabar.de
سه‌شنبه ۱۵ فروردين ۱٣٨۵ - ۴ آوريل ۲۰۰۶

يکی از فعالين سنديکايی در گفتگويی با اخبار روز تاکيد کرد منصور اسانلو رئيس هيات مديره سنديکای کارگران شرکت واحد و منصور حيات غيبی عضو ديگر هيات مديره ی سنديکا که هم اکنون در زندان به سر می برند، همچنان از مواضع سنديکايی خود دفاع می کنند و نوشتن توبه نامه و انزجار از فعاليت های خود در جهت دفاع از منافع کارگران را رد کرده اند. اين فعال کارگری که در روز يکشنبه ۱٣ فروردين ماه، با يکی از همکاران اخبار روز گفتگو می کرد، تاکيد کرد همبستگی و روحيه ی ادامه ی فعاليت در ميان رانندگان و کارکنان شرکت واحد بسيار بالاست و آن ها همچنان مصمم به دفاع از سنديکای خود می باشند.

مشروح اين گفتگو را در زير می خوانيد:

با سلام و تبريک سال نو و تشکر فراوان از شما به خاطر اين گفتگو و وقتی که به ما داديد، بنا به اخبار منتشره، تمام کارگران و رهبران سنديکا به جز آقای اسانلو و آقای حيات غيبی که ايشان هم ابتدا آزاد شده بودند، ولی دوباره دستگير شدند، از زندان آزاد شده اند. می خواستم بدانم که آيا شما تماس با رهبران و فعالين آزاد شده سنديکا داشته ايد؟ وضعيت الان چگونه است.

با سلام و تبريک متقابل سال نو به شما، بله، همه آزاد شدند به جز آقای اسانلو و آقای حيات غيبی. اما در مورد ملاقات و ديدار با آن ها، منهم مثل بسياری از فعالين و کارکنان شرکت واحد با تعدادی از اين دوستان به مناسبت عيد ديدار و عيدديدنی داشتم.

وضعيت آن ها چطور بود؟

عالی بود. واقعا عالی بود. باور کردنی نبود، اما روحيه آن ها بسيار عالی است. در زندان به جای آن که تسليم فشار و ناچار به پذيرش مصاحبه و ندامت نويسی شوند، خيلی منطقی و با هوشياری و آگاهی به تمام اتهامات واهی که به آن ها زده شده بودند، پاسخ دادند و با روحيه بسيار خوب از زندان بيرون آمده اند، من با بسياری از کارگران زندانی بعد از آزاد شدن ديدار کردم. آن ها خيلی سرافراز بودند که به خاطر شرکت در تشکيل سنديکا، اعتصاب و دفاع از حقوق صنفی خود و همکارانشان تلاش و کوشش کرده اند.

در زندان آن ها را به چه اتهامی، مورد بازجويی قرار داده بودند.

بله، جرم و اتهام کارگران زندانی، همان بود که اشاره کردم. يعنی تشکيل سنديکا، اعتصاب و دفاع از حقوق صنفی کارگران. مثلا از يکی از کارگران زندانی پرسيده اند چرا در اقدامات غيرقانونی شرکت کرده ای و وی پاسخ داده است که اقدامات غيرقانونی؟ بازجو گفته است، تشکيل سنديکا و شرکت در اعتصاب غيرقانونی است و اين فعال جوان که يک راننده ساده بود و نتوانسته بودند اتهام سياسی و امنيتی متوجه او کنند، پاسخ داده بود تشکيل سنديکا و شرکت در اعتصاب غيرقانونی نيست. بازپرس به او گفته است اين حرف ها را که به تو گفته است و وی پاسخ داده است آقای مددی معاون رئيس سنديکا و من حرف ايشان را باور دارم چون قانون را خوب می داند و هيچ وقت حرف بی ربط نمی زند.

روحيه کارکنان شرکت واحد بعد از اعتصاب و دستگيری های گسترده ای که پيش آمد، چگونه است؟

فوق العاده عالی است. درخانه هر کدام از فعالين آزاد شده که رفتم، می ديدم انبوهی از کارکنان و رانندگان شرکت واحد با گل و شيرينی و حتی پول به ديدار مبارزان آزاد شده از بند آمده اند. همه با خانواده آمده بودند. طوری رفتار می کردند که انگار همه عضو يک خانواده هستند. رهبران آزاد شده هم به آن ها می گفتند از اين که به خاطر حق طلبی زندانی شده و خود و خانواده هايشان دچار مشکل شده اند، پشيمان نيستند و می گفتند ما چاره ديگری جز تشکيل سنديکا، دفاع از آن و مطالبه حقوق مان نداشتيم و نداريم. بنابر اين اين راه را بايد ادامه دهيم تا به سرانجام برسد.

برخورد مسئولين شرکت واحد امسال چطور بود؟

برخورد آن ها با سال های قبل فرق کرده بود. زودتر از همه بخشی از حقوق کارکنان را بر خلاف سال های پيشين دادند که اين نتيجه کار سنديکا بود. وضع آن ها مشکل شده است. چون اگر به خواسته ها رسيدگی کنند، باعث تقويت سنديکا و تشويق کارگران به فعاليت سنديکا و تشويق کارگران به فعاليت سنديکايی خواهند شد. زيرا همه می دانند قبل از سنديکا از اين خبرها نبود، اگر رسيدگی هم نکنند، باز هم به سود تقويت سنديکا عمل کرده اند، نتيجه اين که در هر صورت سنديکا اثرات زيادی در شرکت واحد گذاشته است.

کارگران در مورد انحلال سنديکا چه می گويند؟

هيچ کدام آن را جدی نمی گيرند. الان هم دوباره تلاش می شود که سنديکا را فعال کنند.

با توجه به اين که کارگران زندانی چند ماه است حقوق نگرفته اند، وضعيت مالی آن ها چگونه است؟

وضعيت مالی آن ها البته تعريفی ندارد. اما انصافا خيلی ها کمک کرده اند و اميدوارم اين کمک ها ادامه پيدا کند. آن چنان همبستگی بين افراد بيکار شده و آزاد شده وجود دارد که وقتی می رويم به يکی از آن ها کمک مالی کنيم، می گويد اول برويد به آن هايی کمک کنيد که وضع مالی اشان خراب تر است.

امسال برای اول ماه تدارکی ديده شده است؟
ما همه در تلاشيم که امسال نيز اول ماه مه را خوب جشن بگيريم و فرصتی باشد برای طرح مطالباتمان از جمله طرح سنديکا و حق تشکل. ما پارسال در مکان های مختلفی جشن گرفتيم، در تالار باختر که من آن جا بودم ۹۰۰ نفر آمده بودند. اما متاسفانه بعضی از افراد تندرو گزارشات وارونه ای از شعارها و مطالبات طرح شده دادند. شعارها و مطالبات مطرح شده را مطابق با سليقه سياسی شان در خارج از کشور مطرح کردند. اميدوارم امسال چنين نشود. اين دوستان شايد خودشان ندانند که با اين برخوردها گزک دست ماموران می دهند و آن ها را خواسته و ناخواسته تحريک می کنند. الان هم بعضی از اين ها راه افتاده اند و سراغ اين و آن می روند که بياييد مطابق برنامه ما فعاليت کنيد. من به يکی از آن ها که مراجعه کرده بود گفتم ما فقط فعاليت سنديکايی می کنيم. لطفا بگذاريد که ما اول اين را به مقصد برسانيم. بعضی از روشنفکران هم هستند که تحت تاثير حرکت اخير سنديکايی به تحرک افتاده اند. اميدوارم که اين دوستان طوری حرکت نکنند که به فعاليت های سنديکايی اسيب برساند و هزينه کار را بالا ببرد.

اضافه شده توسط Lajvar | ۱۵:۴۰ ۸۵/۱/۱۵


ارسال نظر برای تمامی بازديدکنندگان، بدون ثبت نام آزاد است.
نام:
ايميل يا آدرس وبلاگ: (لطفاً فقط يکی را وارد کنيد)
شکلک: smile wink wassat tongue laughing sad angry crying biggrin blink ninja unsure 
پيام:
مشخصات من را نگه دار | مشخصات من را از یاد ببر