English | Deutsch | Français | Italiano | Español | Dansk | Svenska | فارسی


فراخوان اعتصاب غذای سه روزه در کردستان / اخیار روز
[حقوق بشر] خانواده های زندانیان سیاسی، فعالین جامعه ی مدنی و کوشندگان حقوق بشر در کردستان، به مناسبت گسترش جو سرکوب و پایمال کردن حقوق مردم این منطقه، تصمیم دارند در روزهای سه شنبه دوم تا چهارشنبه چهارم مردادماه دست به اعتصاب غذای اعتراضی بزنند.

اخبار روز: خانواده های زندانیان سیاسی، فعالین جامعه ی مدنی و کوشندگان حقوق بشر در کردستان، به مناسبت گسترش جو سرکوب و پایمال کردن حقوق مردم این منطقه، تصمیم دارند در روزهای سه شنبه دوم تا چهارشنبه چهارم مردادماه دست به اعتصاب غذای اعتراضی بزنند. در روزهای اخیر علاوه بر صدور حکم اعدام برای دو تن از فعالین جامعه ی مدنی در کردستان، موج بازداشت ها و تهدیدها به طور چشم گیری افزایش یافته است.سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان و سازمان «چاک» در بیانیه مشترکی از این اعتصاب غذا حمایت کرده و نوشته اند:

مردم کردستان ، روزهای ۲ و ٣ و ۴ مرداد ماه، روزه ی سیاسی می گیرند.
در هفته های اخیر، برخورد نهادهای امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی با فعالان حقوق بشر، روزنامه نگاران و فعالان مدنی به طرز مضاعفی افزایش یافته است. این فشارها، فضا را برای فعالان همه ی عرصه ها "غیر قابل تحمل" کرده است و به نظر می آید که موج سرکوب جامعه ی مدنی به شکلی سیستماتیک و مستمر کماکان ادامه خواهد یافت.

عدنان حسن پور روزنامه نگار و عضو تحریریه ی "هفته نامه ی آسو" و

هیوا بوتیمار فعال مدنی ماههاست که در بازداشت بسر می برند و در روز ۲۶ تیر خبر تکان دهنده ی "صدور حکم اعدام" برای این دو جوان فعال مریوانی منتشر شد و اعتراض و نگرانیهای زیادی را برانگیخته است!

محمد صدیق کبودوند رییس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان" روز ۱۰ تیر ماه توسط ماموران امنیتی بازداشت شد و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل گردید. آقای کبودوند در زندان به ناراحتی ریه و معده مبتلا شده است!

اجلال قوامی روزنامه نگار هفته نامه های "پیام مردم" و "دیدگاه" و عضو شورای عالی سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان، بدون ابلاغ حکم به وکلایش به شکلی ضربتی در روز ۱٨ تیر بازداشت می شود و روزهای گذشته اعلام شد که وی در زندان دچار عفونت چشم گردیده است!

محمود صالحی فعال کارگری ساکن سنندج، بیش از ٣ ماه است که در بازداشت بسر می برد و وضعیت سلامتی وی به دلیل از دست دادن کلیه هایش به شدت در معرض خطر قرار گرفته است!

عبدالصمد نصیری نوجوان ۱۷ساله ی مهابادی در سالگرد ترور دکتر عبدالرحمان قاسملو در میدان استقلال مهاباد به شدت مورد ضرب و شتم نیروهای انتظامی قرار گرفت و درجا به قتل رسید!

لقمان مهری فعال کارگری و عضو سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان که به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است، روز چهارشنبه ی هفته ای که گذشت، در ترمینال شرق تهران به همراه همسرش توسط چندین فرد لباس شخصی پس از ضرب و شتم، با خشونت هر چه تمامتر ربوده شد!

همه ی این موارد در هفته های اخیر اتفاق افتاده و بیانگر وخامت روز افزون وضعیت حقوق بشر در کردستان ایران است. در راستای محکوم کردن تشدید این برخوردها و موج کم سابقه ی سرکوب فعالان مدنی در کردستان، خانواده ی زندانیان، شمار کثیری از فعالان مدنی و سیاسی، کارگری، دانشجویی و زنان آمادگی خود را جهت شرکت در این روزه ی سیاسی اعلام کرده اند. سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان و مرکز چاک رسما و مشترکا از وجدانهای بیدار، مردم کردستان، احزاب و نهادهای سیاسی و مدنی و فعالان همه ی عرصه ها دعوت می نماید تا با مشارکت فعالانه در این روزه ی سیاسی- اعتراضی روزهای سه شنبه (۲ تیر)، چهار شنبه (٣ تیر) و پنج شنبه (۴ تیر) عملا نسبت به ادامه ی بازداشت فعالان و همچنین صدور احکام کم سابقه برای روزنامه نگاران اعتراض نمایند و همگام با فعالان حقوق بشر کردستان خواستار آزادی، تضمین حقوق فعالین دربند و خاتمه ی اقدامات خودسرانه و ناقض حقوق بشری نهادهای قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی شوند تا آرامش به وجدانها بیدار باز گردد.

سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان (R.M.M.K)
سازمان چاک (C

اضافه شده توسط عمو اروند | ۰:۲۹ ۸۶/۴/۳۱


ارسال نظر برای تمامی بازديدکنندگان، بدون ثبت نام آزاد است.
نام:
ايميل يا آدرس وبلاگ: (لطفاً فقط يکی را وارد کنيد)
شکلک: smile wink wassat tongue laughing sad angry crying biggrin blink ninja unsure 
پيام:
مشخصات من را نگه دار | مشخصات من را از یاد ببر