English | Deutsch | Français | Italiano | Español | Dansk | Svenska | فارسی


قطعنامه ی پارلمان اروپا اعتراض به جمهوری اسلامی به دلیل نقض حقوق بشر/اخبار روز
[حقوق بشر] • نمایندگان پارلمان اروپا روز پنجشنبه، ۳۱ ژانویه به جمهوری اسلامی، به دلیل اعدام‌های "بی‌رحمانه"، به‌ویژه اعدام افراد نابالغ، و نیز شکنجه و اذیت و آزار منتقدان حکومت انتقاد کردند.

دویچه وله: نمایندگان پارلمان اروپا روز پنجشنبه، ۳۱ ژانویه به جمهوری اسلامی، به دلیل اعدام‌های "بی‌رحمانه"، به‌ویژه اعدام افراد نابالغ، و نیز شکنجه و اذیت و آزار منتقدان حکومت انتقاد کردند. سازمان دیده‌بان حقوق بشر نیز ایران را به نقض حقوق بشر متهم کرد.
نمایندگان پارلمان اروپا در نشست روز پنجشنبه خود از جمهوری اسلامی خواستند که به قوانین و پیمان‌های بین‌المللی که برای حفاظت از اقلیت‌های قومی، مذهبی و دیگر اقلیت‌های اجتماعی بوجود آمده‌اند پایبند باشد.
نمایندگان پارلمان اروپا همچنین خواستار آن شدند که دولت ایران تمامی محدویت‌های قانونی اقلیت‌ها مانند بها‌یی‌ها، کردها، مسیحیان و یهودی‌ها را لغو کند. به گفته‌ی آنان، در ایران نه تنها در چهارچوب قوانین، بلکه در عمل نیز اقلیت‌ها مورد تبعیض قرار می‌گیرند.

مستبدان "دموکرات"
سازمان دیده‌بان حقوق بشر در گزارش تازه‌ی خود با عنوان "مستبدانی با ماسک دموکراسی"، به دولت‌های غربی به خاطر سکوت آنان در برابر دولت‌های خودکامه اعتراض کرد. این سازمان معتقد است که ظاهر دموکرات برخی رژیم‌های دیکتاتوری باعث شده است که ایالات متحده، اتحادیه اروپا و دیگر کشورهای غربی به راحتی، نقض حقوق بشر در این کشورهای "شبه‌دموکرات" را نادیده بگیرند. دیده‌بان حقوق بشر معتقد است که کشورهای غربی با بی‌تفاوتی خود، این گونه رژیم‌ها را تقویت می‌کنند.
در گزارش دیده‌بان حقوق بشر آمده است که در ۷۵ کشور، از جمله اردن، ایران، پاکستان، تایلند، چاد، روسیه، عربستان سعودی، کره شمالی، کنیا، لیبی و نیجریه حقوق بشر نقض می‌شود.
این سازمان همچنین ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و فرانسه را متهم می‌کند که در چارچوب مبارزه با تروریسم، حقوق بشر را زیر پا می‌گذارند.

بی بی سی: قطعنامه تازه پارلمان اروپا در ارتباط با ایران
نمایندگان پارلمان اروپا صبح روز پنج شنبه قطعنامه ای در ارتباط با ایران به تصویب رساندند که در آن از عدم توقف همه فعالیت های مرتبط با غنی سازی اورانیوم در این کشور ابراز تاسف شده است.
آنها همچنین نگرانی عمیقشان را از وضعیت کلی حقوق بشر در ایران ابراز کرده و راه کارهایی برای روابط دوجانبه پیشنهاد کرده اند.
این قطعنامه در پی مذاکرات روز چهارشنبه نمایندگان پارلمان اروپا و ارائه گزارش خاویر سولانا، رئیس سیاست خارجی و بنیتا فررو والدنر، کمیسر روابط خارجی اتحادیه اروپا از آخرین تحولات در روابط دو طرف، با اکثریت آرا به تصویب رسید.
در این قطعنامه از تلاش های اتحادیه اروپا در باز نگه داشتن باب گفتگو با ایران در زمینه مسئله هسته ای و پیدا کردن راه حل دراز مدت در این مورد حمایت شده و بر اهمیت نقش آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید شده است.
نمایندگان همچنین مجددا موضع خود مبنی بر قابل حل بودن این بحران و عدم لزوم طرح گزینه نظامی را تکرار کرده، از دولت آمریکا خواستند که دست از تهدید نظامی و سیاست تغییر نظام ایران بردارد.
آنها در مقابل از ایران نیز می خواهند تا بدون تاخیر برای روشن کردن آینده برنامه اتمی اش پای میز مذاکره برگردد و غنی سازی اورانیوم را متوقف کند.
در این قطعنامه از جامعه جهانی خواسته شده تا بر اساس طرح مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی برای ایجاد بانک سوخت هسته ای، تامین سوخت را برای کشورها تضمین کنند تا از خطر گسترش سلاح های اتمی کاسته شود.
خاویر سولانا روز گذشته در همین مورد گفته بود: "در دنیایی که تمایل رو به افزایشی برای انرژی اتمی وجود دارد، ما باید راه هایی پیدا کنیم که به کشورها اطمینان دهد، می توانند سوخت هسته ای را بدون اینکه خودشان نیازی به غنی سازی داشته باشند تهیه کنند."
در زمینه حقوق بشر در این قطعنامه بشدت ابراز نگرانی شده از اینکه در سال های اخیر اوضاع در این مورد به وخامت گرائیده و خصوصا به موارد زیاد اعدام اشاره شده است.
در این قطعنامه مشخصا به اعدام فردی به نام زمال باوی اشاره شده که ظاهراً صبح پنجشنبه صورت گرفته است.
نمایندگان پارلمان اروپا از فشار بر اقلیت های قومی و مذهبی و همینطور نهادهای جامعه مدنی از جمله گروه های زنان و سندیکا ها انتقاد کرده و از مقامات ایران خواسته اند چه در قوانین و چه در عمل شکنجه را محو کنند.
آنها همچنین گفته اند از ایران انتظار دارند برگزاری آزاد و منصفانه انتخابات آتی را تضمین کند.
قطعنامه تازه پارلمان اروپا احتمال عقد توافقنامه همکاری تجاری با ایران را به بهبود وضع حقوق بشر و همکاری کامل ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی برای تضمین صلح آمیز بودن برنامه اش موکول کرده است.
در یکی دیگر از بندهای این قطعنامه نمایندگان همچنین خواستار از سرگیری گفتگوهای دو طرف بر سر مسئله حقوق بشر شده اند که چند سال پیش متوقف شد.

باب گفتگو
در این قطعنامه از کمیسیون اروپا خواسته شده تا هیئتی را برای ترویج گفتگو بین مقامات و نهادهای جامعه مدنی دو طرف تعیین کند و در حوزه هایی مثل کمک به پناهندگان و مبارزه با مواد مخدر ارتباطش را با ایران تقویت نماید.
روز گذشته خانم بنیتا فررو والدنر، کمیسر روابط خارجی اتحادیه اروپا گفته بود باوجودی که مسئله اتمی بر همه جنبه های رابطه با ایران سایه انداخته ولی باید همزمان ارتباط در زمینه های دیگر ادامه پیدا کند.
وی با اشاره به سابقه تاریخی طولانی دو طرف، آن را عاملی مهم برای تبادل اندیشه، هنر و فرهنگ معرفی کرد.
برنامه اتحادیه اروپا برای تبادل دانشجو و استاد از مدتی پیش آغاز شده و هم اکنون تعدادی از دانشگاهیان ایرانی در اروپا به تحصیل و تدریس مشغولند.
خانم والدنر در سخنانش همچنین از ایده راه اندازی تلویزیون فارسی زبان نیز حمایت کرد.
او گفت: "من از تصمیم پارلمان استقبال می کنم که بودجه ای را برای راه اندازی تلویزیون فارسی زبان اختصاص دادند، این تلویزیون با تهیه و پخش برنامه هایی با زاویه دید اروپایی می تواند نقشی مهم در تقویت درک بهتر ما میان مخاطبان ایرانی ایفا کند."
روز چهارشنبه، همچنین تعداد زیادی از نمایندگان پارلمان اروپا بعد از صحبت های آقای سولانا و خانم والدنر به ابراز نظر پرداختند.
برخی از این نمایندگان با تحریم ها علیه ایران مخالفت کردند و در این مورد به گزارش سازمان های اطلاعاتی آمریکا استناد کردند و در مقابل عده ای نیز از لزوم حمایت اپوزیسیون حکومت ایران و مشخصاً سازمان مجاهدین خلق سخن گفتند و معتقد بودند به جای این سازمان، سپاه پاسداران انقلاب باید در لیست گروه های تروریستی اتحادیه اروپا قرار گیرد.
اتحادیه اروپا چند سال است سازمان مجاهدین خلق را در فهرست گروه های تروریستی جای داده و تاکنون تلاش هواداران این سازمان برای خارج کردن نامش از این فهرست به نتیجه نرسیده است.

اضافه شده توسط م. آرش | ۲۲:۲۱ ۸۶/۱۱/۱۵


ارسال نظر برای تمامی بازديدکنندگان، بدون ثبت نام آزاد است.
نام:
ايميل يا آدرس وبلاگ: (لطفاً فقط يکی را وارد کنيد)
شکلک: smile wink wassat tongue laughing sad angry crying biggrin blink ninja unsure 
پيام:
مشخصات من را نگه دار | مشخصات من را از یاد ببر