English | Deutsch | Français | Italiano | Español | Dansk | Svenska | فارسی


حال که خیاط‌ها خودشان در کوزه افتاده‌اند / محترم مؤمنی روحی
[دیدگاه] بی تعارف، انسان‌هائی که بدون چشم داشت مادی و معنوی، برای دیگران کاری بکنند، تعدادشان بسیار اندک است. هرکه در ازاء جبران شدن خدمتی که انجام می‌دهد، چشم به راه کسب نتیجه‌ای مثبت، از اقدامی که می‌کند است. این قانون ساخته شده به وسیله انسان فرهیخته ! قرن حاضر، به ویژه در سه دهه اخیر، بوی آدمیت را از خیلی از جاهای سرزمین ما برده است.

در جریان شورشی که به اشتباه انقلاب شکوهمند ! نامیدندش ، همین بازاریها، از اولین گروههائی بودند که ، کمر دولت وقت را شکستند . نیاز به مطرح ساختن این واقعیت نیست ، که خرد و کلان ، و پیر و جوان می دانند ، که نبض اقتصاد ایران ، در دست آنها می باشد ؛ اگر بخواهند می توانند ، در کوتاه مدت ، این جرثومه های فساد و تباهی را ، به سیاهچال تاریخ سرنگون بکنند .
تا به حال ، هر کسی که کمی سرش میشده است ، می گفت: " اگر بازاریها برخیزند و بلند بشوند ، کار آخوند تمام است ." ولی نمی دانم چرا ما عادت کرده ایم ، که همیشه ، سر خودمان را کلاه بگذاریم ؛ و به خویشتن دروغ بگوئیم !؟ یعنی در این مدت سی سال ، بازاریها متوجه نبودند ، که...... بدبختی های مردم را می دیدند و خم به ابروهایشان نمی افتاد ؟ این همه جوان را نمی دیدند ، که گوشت تنشان ، در تهاجم
" کراک و شیشه " ، متلاشی شده ، و شخصیت انسانی آنها ، مورد تخطئه نفع طلبان اجتماع قرار گرفته ، و خانواده هایشان ، رنجور ، بی سرپرست و بی یاور مانده اند ؟
اینهمه فحشا را نمی دیدند ، که چگونه غیرت جامعه را به حضیض ذلت کشانده است ؟ این تعداد بیمار نیازمند و بی پول را نمی دیدند که برای تأمین هزینه مداوایشان ، به چه خفتهائی تن در می دهند ؟ مردان و زنان بی نوائی را که برای تأمین هزینه زندگی خود و خانواده شان ، درمانده گشته و به فروش کلیه هایشان اقدام می نمایند را نمی دیدند ؟ پس ، اینها تا به حال چه چیزهائی را می دیدند ! ؟
احتمالأ ، سرهایشان در لاک سود و زیانهائی بوده است که در معاملات میلیونی و میلیاردی نصیبشان می شد و می شود . چه بسا ، آنقدر مفتون امام چاه نشین شده بودند و در خدمت سیاست احمدی نژادی ، چشم و گوش بسته ، آنقدر که به فکرسرخاب و سفیدآب اطراف آن چاه هستند که تا جاذبه های توریستی اش را افزونی ببخشند ؛ تا سود دهی بیشتری داشته باشد ! چرا که با آمد و شدهای بخشی خرافه پرست و عامی، شده است محل کسب درآمدی برای خیلی از دست اندر کاران دولت عدالت پرور و مهر ورز .
آخوند که به گدائی عادت دارد ، با تجربه ای که از اهل کتاب سایر ادیان به دست آورده؛ می داند که ایشان ، هر از چند گاهی ، هدایای خودشان را در راه پیامبرشان ، به کلیساها می پرداختند ؛ آخوند هم بر آن شد ، که کاری بکند و از آنها در این مقوله عقب نماند . ولی از آنجائی که ، به خوبی می دانست میان پیروان بی شیله و پیله حضرت عیسی بن مریم ، و امت آکنده از نیرنگ و خدعه مسلمان ( به استثناء آت کاری نداریم ) ، بسیار تفاوت است ! چرا که عیسویان با طیب خاطر هدایای خودشان را به کلیسا می دهند و تا حد زیادی مطمئن هستند که مسؤلین هدیه های ایشان را به جایش می رسانند ؛ و نیز با آگاهی از طینت خودشان ، که مردم را به هزار حیله و کلک به مساجد می کشانند ، و نقدینه های آنها را به عنوان خمس و زکات و حق امام و رد مظالم و بقیه این مزخرفات می ستانند . حتی درصد کمی از آنها را هم به نیازمندان و به قول خودشان در راه ماندگان فی سبیل الله و زندانیان و ایتام و ....... نمی دهند ؛ اقدام کرد که به طریق عیسویان ، به نام قدیسان مذهبی ، مردم را بچاپند . اما ، از آنجائی که مسیحیان اعلام کرده بودند ؛ که مسیح به آسمانها رفته است ، اینها که نمی توانستند کار تکراری به انجام برسانند ، و از مردم اخاذی دینی بکنند ؛
بنا براین ، حضرتشان را از نو ساختند و به جای آسمان ، به درون چاهش انداختند ! تا مردم پولهایشان را ، در راهی خرج بکنند ، که بتوانند مستقیم و با انداختن نامه هایشان به درون مأوای حضرت خواسته های خودشان را مطرح ساخته و پاسخ هم بگیرند .
اکنون واضح تر است که چرا تا به حال، هیچ حرکتی از اینهمه مؤمن متمکن بازاری در راه احقاق حقوق حقه مردم ، به انجام نرسیده بود . اگر چنین می شد ، چه گروه و دسته ای هتلهای شیک و رستورانهای لوکس اطراف چاه جمکران را ، برای استفاده زوار حضرت می ساخت!؟
حالا چرا برخاسته اند ؟ آیا سرانجام دلشان برای مردم بی نوا سوخته است ؟ وجدان هایشان از خواب سنگین برخاسته اند ؟ یا آتش ندانم کاریهای رئیس جمهور بی نظیر حکومت اسلامی ، به دامان کسب و کار و درآمدهای آنها هم رسیده است ؟
بی تعارف ، انسان هائی که بدون چشم داشت مادی و معنوی ، برای دیگران کاری بکنند ، تعدادشان بسیار اندک است . هرکه در ازاء جبران شدن خدمتی که انجام می دهد ، چشم به راه کسب نتیجه ای مثبت ، از اقدامی که می کند است . این قانون ساخته شده به وسیله انسان فرهیخته ! قرن حاضر ، به ویژه در سه دهه اخیر ، بوی آدمیت را از خیلی از جاهای سرزمین ما برده است . همه چیز با معیارهای مادی برآورد و محاسبه می گردد . متأسفانه بازاریان هم ، که در حین کاسبی و ضمن چرخاندن چرخه معیشت خودشان ، به کارهای عام المنفعه ! هم می پردازند .
چرا متأسفانه ؟ آخر این اعمال عام المنفعه ، فقط اسمش عوامفریبی دارد و محتوایش سودهای معتنابهی است که ، در حسابهای ایشان حجیم تر می گردد .
اکنون که نوبت دباغی پوست ، توسط دولت مردمی ، به منطقه بازار رسیده است ، گرما و حرارت آتش سوزان نامردمی های رژیم حکومت منفور ، و شرایط موجود در جامعه را عمیق تر حس می کنند . و...... به فکر افتاده اند تا بیشتر گرفتار نشده اند، قد علم بفرمایند و به داد خودشان ( نه به داد ملت ) برسند .
به یادشان بیاورم زمانی را ، که وقتی می خواستند رشد و ترقی تاجرانه بکنند ، دستشان را بر سر یکی از ضعیف ترهای بازار می گذاشتند ، و با فشار و تمام قدرت ، او و هستی اقتصادی اش را ، و همه اعتبار و حیثیت اجتماعی اش را ، به قعر زمین فرو می دادند ؛ تا خود توانی بیابند و قد علم بفرمایند . یکی ورشکست بشود ، تا آقایان بتوانند اجناس مشابهی با کالاهای آن تاجر ورشکسته را ، که در انبارهایشان مخفی کرده و با احتکار برای روز مبادا گذاشته بودند را ، به سهولت به فروش برسانند و سود های بیشتری ببرند .
ولی به هر حال ، خوشحالیم که سرانجام ، آرزوی دیرینه بعضیها ، تحقق یافته است و قشر بازاری ، چند استان بزرگ و مهم کشور، به پای خاسته اند و می خواهند تقاص خود و هموطنانشان را ، از این قوم پلید بگیرند .
" سالها دل طلب جام جم از ما می کرد
وآنچه خود داشت ، ز بیگانه تمنا می کرد "
با این امید که این حرکت به خاطر مساله مالیاتی که دولت برافزوده ها بسته است و می خواهد با سرکیسه کردن بازاریان به نقدینگی خودش بیفزاید ، نباشد و خلوص با آن، هم آوا باشد .
خزان 1387 هلند
محترم مومنی روحی

اضافه شده توسط میداف | ۰:۴۷ ۸۷/۷/۲۴


ارسال نظر برای تمامی بازديدکنندگان، بدون ثبت نام آزاد است.
نام:
ايميل يا آدرس وبلاگ: (لطفاً فقط يکی را وارد کنيد)
شکلک: smile wink wassat tongue laughing sad angry crying biggrin blink ninja unsure 
پيام:
مشخصات من را نگه دار | مشخصات من را از یاد ببر